Poštovní spojení mezi Řeckem a ČR opět navázáno

Ledy se konečně prolamují, dopisy začaly chodit a vše je snad na dobré cestě 🙂 Nabízíme krátké shrnutí poštovní anabáze mezi Prahou a Athénami, týkající se dětí bez doprovodu v řeckých táborech.

Dlouho se čekalo na odpověď na dopis pana místopředsedy vlády Jana Hamáčka. Dopis byl adresován dnes již bývalé ministryni práce Theano Fotiou. Dle jejího neoficiálního vyjádření je důvodem, proč s odpovědí váhala, “nešťastná” formulace dopisu: Jako kdyby si někdo chtěl vybírat děti v supermarketu – jen syrské, do 10 let. Navíc jde jen o žádost o potvrzení informací, které již paní Šojdrová českému Ministerstvu vnitra předala, nikoliv o nabídku pomoci opuštěným dětem, potažmo řecké straně. Řecká ministryně požádala alespoň o rozšíření zájmu o děti dalších národností. Ze strany pana Hamáčka ale k žádnému posunu nedošlo. Pak již do situace zasáhly evropské a řecké volby a po nich se na pro nás důležitých postech ocitli úplně noví lidé.

Neustálé čekání na dopis z Řecka vypadá spíše jako omluva pro nečinnost. V případě opravdového zájmu dětem pomoci by se cesta určitě našla.

Snahu situaci vyřešit a uspíšit projevila paní europoslankyně Michaela Šojdrová, když se na počátku října sešla s novým řeckým ministrem pro ochranu občanů Dimitrisem Vitsasem. Ten ocenil její snahu pomoci Řecku s přesunutím alespoň některých dětí bez doprovodu do bezpečí. Obzvláště ho zaujalo, když se dozvěděl, že jsou u nás pro děti již připravené rodiny. Slíbil, že dopis od pana Hamáčka, adresovaný paní Fotiou najde, a do měsíce na něj odpoví. 

Mezitím se ovšem česká veřejnost dozvěděla, že již v září panu Hamáčkovi z Řecka dorazil dopis s prosbou o pomoc. V důsledku extrémně se zhoršující situace v řeckých uprchlických táborech v něm Dimitris Vitsas žádá nejen pana Hamáčka, ale také zástupce ostatních evropských zemí, o přijetí alespoň několika desítek až stovek dětí bez doprovodu (v závislosti na velikosti země a dalších parametrech). 

Pan Hamáček nejprve na svém twitterovém účtu prohlásil: “Řecko dopisem všechny min. vnitra EU informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od EU miliardy €, jen ČR poskytla 270 expertů.”

V dopise přitom byla jasná a zřetelná prosba o pomoc. O tom, že by pan Hamáček již měl informace o věku a stavu žádostí o azyl dětí, o které se jedná, nemůže být ani řeč. 

Nakonec však v důsledku tlaku veřejnosti a různých iniciativ (včetně Češi pomáhají) svou rétoriku zmírnil a vyslal další dopis. Zároveň už podnikl praktické kroky k přijetí dětí, když pověřil českého velvyslance v Řecku pana Bondyho, aby s řeckou stranou dojednal konkrétní seznam dětí, u nichž by připadala v úvahu relokace do České republiky. Takže děkujeme za tento pozitivní zlom! Zbývá jen doufat, že se podaří nějaké děti zachránit před tuhou zimou, ideálně ještě tou letošní.

Znění všech dopisů můžete najít tady:

https://hlidacipes.org/hamacek-odepsal-do-aten-kvuli-detskym-uprchlikum-sam-pry-uz-rok-ceka-na-odpoved-z-recka/