Situace na ostrově Lesbos se dramaticky zhoršuje

V srpnu jsme se vrátili z řeckého ostrova Lesbos, kde jsme viděli neuvěřitelné životní podmínky v oficiálním uprchlickém táboře Moria i v přilehlém stanovém táboře pro lidi, kteří se už do oficiálního tábora nevešli (tzv. džungle). Během září se k nám dostávají zprávy, že se situace dramaticky zhoršuje. Lidé dále připlouvají a tábor určený pro 3000 lidí musí nyní pojmout 10 400 osob. Polovina z nich žije ve stanech v neoficiální části, kde připadá  jedno WC na 80 lidí. Lidé jsou na ostrově drženi i několik let. Je s podivem, že se v táboře nekonají žádné velké protesty. Lidé z místních neziskovek bijí na poplach, protože v zimě se stany ocitnou pod sněhem a s nimi i rodiny s dětmi, kterých je v táboře většina (zdaleka neplatí, že nejvíce je zde mladých mužů bez rodiny).

Photo by Hope Project

V sekci pro nedoprovázené děti, která je určena pro 160 dětí, je jich nyní více než 520. Tyto děti by měly být přemístěny na pevninu do specializovaných zařízení, tam pro ně ale není místo. Dalších více než 500 nedoprovázených dětí zůstává na ostatních ostrovech v podobných podmínkách (podmínky v detenčním centru na ostrově Samos jsou prý dokonce ještě mnohonásobně horší).

V zimě roku 2017, kdy byl počet obyvatel tábora poloviční, zde umrzlo 6 lidí. Několik lidí uhořelo, když si dělali oheň přímo ve stanu.

Autorem následující videa je nezdolná žena Philipa Kempson, která obětovala vše pomoci uprchlíkům na ostrově Lesbos.

https://www.facebook.com/HopeProjectKempsons/videos/3276778902347312/UzpfSTEyNTEzMDQ2MDc6MTAyMTk3NTMxODU2ODA3MzM/

„Omlouvám se za nedostatek slov ve videu, ale byla jsem tak naštvaná kvůli podmínkám, v nichž tito lidé žijí, ohromným zápachem a přeplněním tábora… Navštěvuji tábor zřídkakdy, protože je pro mě tak těžké se s tím vypořádat. Jak můžeme s lidmi takto zacházet? Jsou to lidé, a přesto s nimi zacházíme hůře než se zvířaty! EU musí tyto lidi okamžitě přemístit na bezpečné místo. Úmyslné odrazování lidí strašnými podmínkami v táborech zjevně nefunguje. Lidé stále přicházejí, protože nemají jinou možnost,“ říká Philipa.

Pokud chcete pomoci lidem z tábora, přispějte na její projekt Hope Project Arts nebo přijeďte pomoci jako dobrovolníci. Máme také v plánu vytvořit sbírku zimního oblečení, ale stále sháníme možnost dopravy. 

Hope Project Arts skýtá lidem možnost strávit čas v teple a důstojném prostředí, vytvářet umělecká díla ve výtvarném ateliéru, získat zimní oblečení a boty, ale také cenné rady a podporu. Několik uprchlíků zde také našlo práci, protože celý projekt kromě manželů Kempsonových vedou právě sami uprchlíci.